niedziela, 19 lutego 2012

Orzechowe serduszka

Orzechy posiadają niezwykle bogatą symbolikę. Na ten temat można byłoby napisać obszerną książkę :)) Orzech włoski to symbol mądrość, orzech laskowy - płodności, pojednania, cierpliwości i pieniędzy, migdały - nadziei, nowego życia. Jedzenie orzechów chroni ponoć przed bólem zębów. I już starożytności były przekąską intelektualistów: orzechy utożsamiano z ludzką czaszką :)) Orzechy wykorzystywano w kulturze ludowej w komunikacji społecznej. Podobno orzech laskowy dany chłopcu przez dziewczynę miał go zniechęcić do dalszych zalotów (przeciwnie niż gałązka brzozowa, która była oznaką zachęty i chęci panny). Jak chłopak dostał orzechy, oj, to zapewne był bardzo rozczarowany :D 

A ja wieczorem wymyśliłam sobie - idąc całkiem pod prąd - pieczenie serduszek z orzechów laskowych. W końcu słój orzechów stał całą zimę i coś z nimi należało nareszcie zrobić. Pierwsza zasadnicza sprawa to... wyłuskać :D Przez żołądek do... serca :D Niby darowane orzechy laskowe zniechęcać mają, ale kto mógłby oprzeć się takim prostym, smacznym i chrupiącym serduszkom??? 

Orzechowe serduszka

1,5 szklanki łuskanych orzechów laskowych
0,5 szklanki mąki pszennej
0,5 szklanki cukru
1 jajko
70 g masła lub margaryny
0,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
0,25 łyżeczki soli
kropla aromatu arakowego

Orzechy utłuc moździerzem, zmieszać je z pozostałymi składnikami i zagnieść elastyczne ciasto. W razie konieczności można dolać odrobinę mleka lub dosypać łyżkę mąki. Ciasto należy rozwałkować na grubość około 4  - 5milimetrów i wykrawać foremką ciastka w kształcie serduszek. Trzeba ją mocno dociskać, żeby przeciąć grubsze kawałki orzechów zagniecione w cieście. Piec około 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 180C, na złoty kolor.Jeszcze ciepłe ciasteczka można polukrować lub ozdobić czekoladą. Ja pozostawiłam na stole całkiem wsiowe i orzechowe :D Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz