niedziela, 16 czerwca 2013

Chlebek na słodzie pszenicznym

We Wsiowej Kuchni testujemy dziś słód pszeniczny. Został zakupiony w ramach eksperymentów, aby przekonać się, czy warto produkować go domowym sposobem, czy raczej kupować już gotowy. Choć domowe przygotowanie słodu nie jest trudne, to jednak jest z tym trochę zamieszania.Słód zakupiłam w ziarnie, nieśrutowany. Można go dłużej przechowywać i bardzo łatwo rozdrobnić na mączkę w zwykłym młynku do kawy. We Wsiowej Kuchni mamy taki niemal trzydziestoletni, sprawny i niezawodny :)

Fot. Ciotka Chichotka
Chleb z mąk mieszanych ze słodem

250g mąki żytniej typ 720
125g mąki pszennej typ 750
50g mąki żytniej razowej
50g mąki pszennej typu Graham
50g mąki ze słodu pszennego
2 płaskie łyżeczki soli
1 op. drożdży suszonych
300g wody

Z podanych składników przygotowujemy stosunkowo luźne, niezbyt twarde ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. Podczas wyrabiania w razie konieczności dodajemy garść, dwie mąki żytniej, żeby ciasto nie było zbyt rzadkie. Po wyrośnięciu jeszcze raz wyrabiamy i układamy w małej foremce wysmarowanej zwykłym olejem i wysypanej grubo mąką (uchroni to skórkę przed przypaleniem).

Ponownie odstawiamy chlebek do wyrośnięcia. Nagrzewamy piekarnik do temperatury 200st., wstawiamy foremkę z ciastem i pieczemy 10 minut. Następnie temperaturę zmniejszamy do 180st. Pieczemy jeszcze 30-40 minut. Co jakiś czas smarujemy powierzchnię chlebka wodą - dzięki temu zabiegowi uzyskamy chlebek ze złotą, chrupiącą lecz niezbyt grubą skórką. Po tym czasie chlebek wystawiamy, wyjmujemy z foremki i pozostawiamy do wystygnięcia.

Fot. Ciotka Chichotka

Fot. Ciotka Chichotka


Smacznego :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz