sobota, 31 sierpnia 2013

Aromatyczne oleje

We Wsiowej Kuchni lubimy smażyć na oleju, smalcu i maśle. Masło Ciotka Chichotka kupuje, smalec wytapia ze słoniny a olej aromatyzuje różnymi składnikami. Taki olej doskonale sprawdza się jako tłuszcz do smażenia, marynata do mięs i dressing do sałatek :)

Fot. Ciotka Chichotka
Ulubione oleje to olej imbirowy, czosnkowy, estragonowy i pomidorowy. Wykonanie każdego z nich jest szalenie proste. Na pół litra dobrego oleju bierzemy odpowiednio: 6 ząbków czosnku, 1 mały korzeń imbiru, 5 gałązek świeżego estragonu, 10 suszonych pomidorów.  Ząbki czosnku przed zalaniem olejem należy obrać, rozgnieść, posolić i odczekać aż puści sok. Dopiero wtedy lejemy olej. Z imbiru zeskrobujemy łupinę i drobno siekamy. Estragon zalewamy olejem po wcześniejszym opłukaniu i wysuszeniu. Pomidory zaś (suszone w połówkach) zalewamy olejem mocno podgrzanym.

Fot. Ciotka Chichotka


Czosnek usuwamy z oleju po 10 dniach, imbir po 4-5, estragon również a pomidory mogą w nim stać bardzo długo. Najwygodniej jest przelać aromatyczny olej do butelki.  W przypadku oleju pomidorowego przy smażeniu, pieczeniu czy zaprawianiu sałat można wykorzystywać zarówno olej jak i pomidory. Dlatego też Ciotka Chichotka olej wraz z pomidorami przechowuje  w słoju i łyżką wybiera potrzebna ilość pomidorów i oleju. Zapach ma cudny.


Fot. Ciotka Chichotka

Smacznych kompozycji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz